Bazén sa pomaly stáva neoddeliteľnou súčasťou záhrad a rodinných domov. Dokonca aj nafukovacie bazény sú veľmi dobrou náhradou tých zabudovaných pretože poslúžia na to, na čo majú a deti náramne potešia. Okrem iného, nafukovacie bazény sú aj omnoho cenovo dostupnejšie pre každého.
Každý bazén si však vyžaduje pravidelnú údržbu, a ako ho teda udržiavať vám poradíme v tomto článku. Základným pravidlom pred vstupom do bazénu je osprchovať sa alebo minimálne si opláchnuť chodidlá od nečistôt a potu na nich. Ďalšou radou je krycia plachta. Táto plachta predstavuje investíciu niekoľko desiatok až dokonca stoviek eur. Napriek tomu je táto investícia neuveriteľne výhodná, pretože pomáha udržiavať čistú vodu. Ďalším krokom je ručné pravidelné čistenie hladiny vody. Pomocou sieťky odstráňte mechanické znečistenie nachádzajúce sa v bazéne. Najdôležitejším krokom čo sa týka čistoty vody je filtrácia. Filtrácia je nevyhnutnou a neoddeliteľnou súčasťou vybavenia bazénu. Je však dôležitý jej výber. Najlepšie je konzultovať tento výber s výrobcom bazénu alebo s pracovníkom v špecializovanej predajni.
V prípade, že chcete získať skutočne čistú vodu a samozrejme tiež zdravotne nezávadné kúpanie sa, mali by ste použiť bazénovú chémiu. Takáto kvalitná bazénová chémia totižto slúži ako prevencia proti tvorbe rias, proti tvorbe mikroorganizmov pretože slúži ako dezinfekcia, proti kolísaniu pH pretože ho udržuje na konštantnej a žiadúcej úrovni.
Pokiaľ chcete udržiavať bazén s ideálnym pH, bohate vám stačí aj klasická testovacia sada. Stálosť pH môžete udržiavať tabletami, ktoré zvyčajne bývajú súčasťou balenie skúšobných sád. Základom dezinfekcie bazénovej vody je chlór. Tablety si môžete objednať alebo kúpiť vo všetkých väčších obchodoch. Vyberajte podľa intenzity ich pôsobenia a podľa objemu vody v bazéne. Dokonca aj zápach chlóru je možné odstrániť pomocou ďalších tabliet a roztoku.
Riasy vznikajú predovšetkým z horúceho počasia, letných búrok atď. Najjednoduchšou prevenciou proti riasam sú chemické tablety, ktoré sú mimoriadne účinné. Sú to algicidy a flokulanty, ktoré spôsobujú v bazéne zrážanie rias. Dôležité je tiež nepodceňovať zdroj vody, ktorou bazén napĺňame.