Veľmi často v jednom byte žijú spolu mačky, psy, morčatá a papagáje. Ako dosiahnuť mierové spolužitie, najmä keď sa zvieratá zoznámia a začnú žiť spoločne a už nie sú mláďatá, ale dospelí? Zvlášť sa tento problém „ako sa spriateliť“ týka najčastejšie domácich zvierat, ako psy a mačky. Určite to dobre poznáte ak máte obe zvieratká pod jednou strechou.

kočka

Vzájomné nepriateľstvo medzi týmito očarujúcimi priateľmi človeka je už dlho predmetom vtipov, prísloví či príhod zo života. Mačka a pes ale nikdy neboli nepriateľmi ako to je zobrazené vo väčšine rozprávok. Vo voľnej prírode sa ich cesty zriedka pretínajú, prakticky si nijak nekonkurujú a len príležitostne dochádza medzi nimi ku konfliktom.

Zvyčajne konflikty medzi mačkou a psom vznikajú z dôvodu osobného priestoru – to je moje posteľná bielizeň, misa, roh, pohovka atď. Napríklad v dedinskom dome je ich majetok jasne vymedzený. Pes „vlastní“ dvor a mačka je pán v chatrči, verande, podkroví či doma na gauči. V mestskom byte sa zvieratá pravidelne stretávajú s „vniknutím“ na svoje územie. Preto je potrebné poskytnúť každej strane miesto, kde môže zviera zostať v ústraní, odpočívať od obťažovania majiteľov a chvostnatého suseda.

pes s kočkou

Zvieratá sa musia uchovávať v rôznych miestnostiach, aj keď sa to môže zdať ako nezvládnuteľný problém a postupne by sa mali kŕmiť v kuchyni. Tak sa budú síce cítiť a počuť, ale nevidia sa, čím sa vyhnete zbytočným škriepkam, kriku a hádkam. Je dôležité vziať do úvahy a držať sa toho, že by mali byť kŕmení vždy z osobitných misiek a nikto by nemal byť zbavený pozornosti a pohladenia od majiteľov, aby nevznikla zbytočná žiarlivosť a nevraživosť. Po mesiaci alebo dvoch sa pes a mačka začnú vnímať ako členovia tej istej rodiny, hrať sa spolu a môžu dokonca aj spať v objatí. Neverte poverám, že tieto domáce zvieratká sa nemajú radi.