Počítač sa skladá z veľkého množstva komponentov. Pokiaľ sa bavíme o hraní počítačových hier, musí byť jasné, že len silný proces nestačí. V takom prípade musíme siahnuť aj po ďalšom výkonnom hardvéri. Povedzme si teda niečo grafických kartách.
Grafická karta slúži na akceleráciu grafických aplikácií v počítači. Je to najmä zobrazovanie jednotlivých bodov či počítačovej hry v monitore a samozrejme celého operačného systému a grafického rozhrania. V princípe môžeme mať v počítači rôzne typy grafických kariet.
Interná grafická karta
Interná alebo integrovaná grafická karta je základný grafický akcelerátor, dodávaný už na základnej doske alebo procesore počítača. V dnešnej dobe ide naozaj väčšinou grafický hardware, integrovaný do procesora daného počítača. Takže pokiaľ si kúpite notebook alebo si skladáte až stolný počítač, pri zakúpení procesoru už máte aj patričnú verziu grafického hardvéru integrovanú. Napriek tomu, že tieto grafické karty toho v dnešnej dobe už zvládajú pomerne dosť, na hranie náročných počítačových hier a na zvládanie náročných grafických operácií sú stále nepostačujúce. Avšak pri používaní štandardného softvéru a dokonca pri hraní starších alebo menej náročných počítačových hier úplne stačí aj tento interný alebo integrovaný grafický čip.
Externá alebo dedikovaná grafická karta
V prípade, že potrebujete siahnuť po tomto grafickom riešení vašej aplikácie, vyberajte múdro. Pretože nie všetky externé grafické karty sú vhodné alebo dostatočne výkonné. V niektorých prípadoch ide len o marketingový ťah firiem a tieto externé karty v mnohom dokážu zastúpiť už vyššie spomínané interné grafické čipy.
Pokiaľ chcete mať doma naozaj silnú mašinu, musíte siahnuť aspoň po grafických kartách rady GTX od spoločnosti Nvidia. Tieto grafické karty veľmi dobre spolupracujú práve s procesormi od spoločnosti Intel. Samozrejme existujú grafické karty, ktoré sú konkurenčné tejto spomínanej firme od spoločnosti a AMD. Hlavnú úlohu pri výbere grafickej karty zohráva to, čo ktorý užívateľ preferuje.