Mnoho ľudí žije v mylnej predstave, že paštrnák je český výraz pre petržlen, poprípade len rozdielny slovenský názov. To však nie je vôbec pravda. V skutočnosti hovoríme o dvoch rozdielnych druhoch zeleniny, s inou chuťou a vlastnosťami.
Paštrnák
Ide o rastlinu ktorá má svoj pôvod v severe Európy. Koreň paštrnáku je v prvom rade o dosť väčší a celkovo mohutnejší. Rozoznáte ho aj podľa farby, ktorá je o čosi žltšia. Sfarbením a aj veľkosťou, by sme ho mohli prirovnať k neočistenému chrenu. V obchodoch ho nájdete samozrejme medzi zeleninou, väčšinou hneď vedľa mrkvy a petržlenu, takže sa môžete veľmi ľahko pomýliť. S čím sa stretnete pomerne často je, že na rozdiel od petržlenu nie je predávaný s vňaťou.
Paštrnák má i odlišnú chuť. V podstate je dosť podobná ako u petržlenu, je však o niečo jemnejšia, čo platí aj o jeho vňati. Ak sa i pomýlite a túto zeleninu použijete do polievky, nič hrozné sa nestane. Jej chuť žiadnym výrazným spôsobom nezmení. Vývar môže byť jedine trošku slabší a menej aromatický.
Čo obsahuje a kedy paštrnák využijeme najlepšie
Tento druh zeleniny má v porovnaní s petržlenom o čosi väčšiu výživovú hodnotu. obsahuje veľa vitamínu C, B, éterické oleje a minerálne látky. Jeho konzumáciou podporujete svoje trávenie a pozitívne pôsobí aj na nervový systém.
Petržlen
Táto zelenina má svoj pôvod v stredozemných oblastiach. Petržlen je nám všetkým veľmi dobre známou zeleninou. Jeho koreň zvykne byť štíhlejší a trošku podlhovastejší. Farba je výraznejšie svetlá, takmer až biela. Má výraznejšiu arómu a rovnako tak aj jeho vňať. Do zeleninových, či kuracích vývarov je vhodnejšia práve táto zelenina.
Čo obsahuje a kedy petržlen využijeme najlepšie
Rovnako ako paštrnák obsahuje veľa vitamínu C a taktiež béčko. Okrem toho v ňom nájdete aj vápnik, železo a horčík. je výbornou potravinou na chudnutie, pretože telo zbavuje nadbytočných tekutín.