Keď príde choroba, ženieme sa za lekárom alebo sa snažíme nejako chorobu ustáť s pomocou zostatkových liekov doma. Pri návšteve ambulancie nám lekári neustále predpisujú lieky, synteticky vyrobené vitamíny v práškoch a pilulkách alebo klasické antibiotiká. Pri opakovaných ochoreniach liečených antibiotikami človek stráca jeden z najdôležitejších mechanizmov organizmu – imunitu.
Nájde sa však hŕstka ľudí podporujúcich iné alternatívy v liečbe ochorení. Niektorí sa snažia kupovať väčšie množstvo ovocia a zeleniny, ktoré sú známe pre ich vysoký obsah vitamínov, antioxidantov a minerálnych látok. Táto metóda liečenia pomocou vitamínov funguje len málokedy, napríklad pri slabšom nachladnutí. Inokedy ľudia listujú v starších múdrych knihách a začnú sa liečiť pomocou našich rastlín. Lesy, lúky a dokonca aj sídliská sú bohaté na niekoľko liečivých rastlín, ktoré majú vysoký obsah účinných látok bojujúcich s rôznymi chorobami. Dokážu si poradiť nielen s akútnou chrípkou, ale vyliečia aj niekoľko chronických chorôb.
Liečba fytoterapiou je jednoduchá, nájdeme ju už v mnohých obchodoch, ale znalci sa môžu vybrať aj do najbližšieho lesa. Po nasušení vybraných rastlín sa môžu podávať ako teplý nesladený čaj alebo sladený s medom, ktorý je taktiež uctievanou potravinou pri liečení bakteriálnych ochorení pre jeho silné baktericídne účinky.
Pridávaním do horúceho čaju by sme jeho efektívnu účinnosť zneškodnili, a preto je nutné sladiť ním čaj pri teplote menšej ako 50 stupňov Celzia. Rastliny sa samozrejme používajú aj v čerstvej forme, môžu byť aj súčasťou rôznych šalátov na lepšie trávenie – medzi také rastliny patria napríklad mladé listy lopúcha väčšieho alebo púpavy lekárskej, ktoré sú dostupné skoro všade a v každom lese.
Vymeňte lieky za rastliny, sme predsa navždy spätí s prírodou, neodmietajme jej srdečné dary!