Viacerí ľudia by svoje najnáročnejšie povinnosti najradšej vykonávali až niekoľko hodín potom, ako sa vzbudia. O variante, že by dané úkony začali vykonávať ihneď po zobudení nechcú ani počuť. A to je podľa psychológa Rona Friedmana celkom zásadná chyba. Prečo?

svobodova

Nielen jeden človek, ale priam celé štúdie nám dokazujú, že náš mozog má tendenciu byť najproduktívnejší práve po vzbudení, kedy je dokonale zregenerovaný a oddýchnutý bez záťaže, akú nám pravdepodobne prinesie zbytok dňa. To znamená, že povinnosti sme schopní priam o polovicu rýchlejšie a efektívnejšie vykonávať hodinu, dve až tri od prebudenia. Tieto tri hodiny navyše dokážu zásadným dielom určiť smer, akým sa zbytok nášho dňa potiahne. Nebolo by tak ideálne naštartovať ho aktívne a vyrovnane či zdolaním psychicky a fyzicky najnáročnejších povinností? Podľa tejto štúdie by to bolo určite efektívnejšie, než tieto povinnosti odkladať na neskôr (ako si mnohí naivne myslíme). Nevraviac o tom, že tým, že tieto povinnosti odkladáme, tým na ne vlastne stále myslíme a už len to je samo o sebe zbytočne veľkou psychickou záťažou.

Pre niekoho je však predstava aktivity ihneď, ako vstane z postele takmer nepredstaviteľná a spomenutá teória je mu proti srsti. To však na fakte nič nemení, ale existuje spôsob, ako si poradiť. Je pochopiteľné, že sa môžeme naštartovať vyváženými raňajkami, čím vlastne dobijeme energiu, ktorú sme stratili v noci a takisto zabijeme potenciálny hlad, ktorý by nás pri činnosti rušil. Po raňajkách budeme mať zároveň lepšiu koncentráciu a naštartovaný metabolizmus spolu s kvalitnejšou funkciou mozgu. Raňajky by tak mali obsahovať hlavne bielkoviny a vlákninu.

blok

Potrebný je takisto kľud a „čistý priestor“, teda žiadne rozptyľovanie sa dlhými rozhovormi, emailom, facebookom, dlhými úvahami,… tieto veci na nás počkajú poobede, ráno je potrebná predovšetkým plná koncentrácia a sústredenosť na náročnejšie úkony.